O nas
”…Głębsze niż wszystkie studnie i morza otaczające świat. Gorętsze niż mury arabskich zamków nagrzanych w palącym słońcu Andaluzji. Piękne, zmysłowe, mistyczne i tajemnicze. Przeszywające jak szpada wbita w kark byka. Dźwięk gitary, krzyk muezzina, żyda i cygana rozcinający krajobraz na pół. Rytualny taniec ognia i wody, pełen dumy i dzikości, wyrażający szaleństwo i pragnienie. Flamenco…” (na podst. F. Garcia Lorki)
„VIVA FLAMENCO!” jest czołowym zespołem flamenco w Polsce. Założony został w 1992 roku przez gitarzystę Michała Czachowskiego. Muzyka, jaką wykonują, to wyrafinowana mieszanka flamenco tradycyjnego ze współczesnym, inspirowana kulturą indyjską, arabską oraz jazzem. Barwy i egzotyki dodają bogate instrumentarium, na które, obok gitar, składają się tradycyjne instrumenty etniczne.
Repertuar zespołu to żywiołowe kompozycje najbardziej znanych gitarzystów flamenco i tradycyjne, a także własne, zróżnicowane pod względem rytmów i nastrojów. Doskonały efekt artyści osiągają nie tylko dzięki mistrzowskiej grze na instrumentach, ale także dzięki ekspresyjnemu tańcowi i oryginalnym strojom, które dodają plastyczności i sprawiają, że koncert tej grupy staje się także znakomitym widowiskiem na najwyższym poziomie.
Zespół wielokrotnie był laureatem wielu konkursów. Artyści koncertują w Polsce i za granicą na najważniejszych festiwalach gitarowych, jazzowych, etnicznych i folkowych. Zespół występował zarówno w wielkich salach koncertowych, teatrach i filharmoniach, jak również w małych domach kultury, występując w kameralnym lub w wieloosobowym składzie.
Skład zespołu:
Michał CZACHOWSKI - gitara flamenco, cajón
Anna MENDAK - taniec flamenco, kastaniety, palmas
Krzysztof NOWAKOWSKI - cajón, instrumenty perkusyjne
Mateo el GALLITO - śpiew, cajon, taniec fortepian
